سیاحت‌نامه ابراهیم بیگ (زین‌الدین مراغه‌ای)

ناشر: آگه
نويسنده: م . ع . سپانلو
موجود در فروشگاه: موجود نیست
150,000تومان 120,000تومان
تخفیف : 30,000تومان

سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیگ یکی از مهم‌ترین آثار دوره‌ی انقلاب مشروطه و پیش‌تاز رمان‌نویسی اجتماعی در ایران است، و هم از دیدگاه تأثیر ادبی در تاریخ ادبیات نوین ایران و هم از نظر نفوذ اجتماعی در عصر خویش نقش بسیار مهمی ایفا کرده است. و شاید بتوان گفت که ارزش سیاحت‌نامه در انقلاب مشروطه‌ی ایران نظیر ارزش کتاب قرارداد اجتماعی در انقلاب کبیر فرانسه است.

سیاحت‌نامه قصه‌ی سیاسی عاشقانه‌ای است که با طنز و عصبیت روایت می‌شود. داستان که با گزارش واقع‌گرای یک مسافرت آغاز می‌شود، اندک‌اندک معنایی تمثیلی به خود می‌گیرد، یعنی پوسته‌ی حادثه‌ها را می‌شکافد و به حوادث و بازیگران خود معنایی تاریخی یا اسطوره‌ای می‌بخشد و بدین طریق در گنجینه‌ی ادبیات نوین ایرانی جایگاهی ممتاز می‌یابد.

.

«سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیگ در واقع دائرة‌المعارف جامع اوضاع ایران در اواخر قرن سیزدهم هجری است که با قلمی تند و بی‌پروا و بی‌گذشت تحریر شده است... این نخستین رمان اصیل اجتماعی از نوع اروپایی در زبان فارسی است که زندگی مردم ایران را همچنان که بوده تشریح کرده و از این حیث شباهت زیادی به رمان نفوس مرده نویسنده‌ی بزرگ روس، نیکلا گوگول، دارد...» (یحیی آرین‌پور)

«انتقاد همه‌جانبه‌ای است بر حیات جامعه‌ی ایرانی که سیاست، اقتصاد، روحانیت، تعلیمات، اخلاق، اعتقادات و تقریباً همه‌ی متعلقات اجتماعی را نقادی می‌کند» (فریدون آدمیت)

نويسنده م . ع . سپانلو
قطع وزيري
نوع جلد گالينگور
زبان فارسي
تعداد صفحات 776
سال انتشار 1397
نوبت چاپ 5
ابعاد 0 * 0 * 0
وزن 1300
شابک9789643291037