بلاگ

با فرويد در برابر فرويد

روزنامه‌ی «اعتماد» در مطلبی به مرور و بررسی کتاب «اسطوره‌ی تولد قهرمان» پرداخته است. نورماند کری، استاد دانشگاه دالهاوزی، در این متن خلاصه‌ای مفید از نظریه‌ی اوتو رانک درباره‌ی اسطوره‌ها به دست می‌دهد و از اهمیت جنبه‌های روان‌کاوانه‌ی این نظریه می‌گوید.

0
1398/09/18

از قلعه تا قصر: مرور سایت میدان بر «فرآیند ساخت‌یابی نهاد زندان»

عمده‌ی مطالعات آکادمیک معطوف به زندان در دپارتمان‌های جرم‌شناسی انجام شده است و این خود مؤیّد پیش‌‌فرض فروکاهنده‌ی نهاد زندان به عنوان پی‌آمد صرفِ جرم است. در چنین شرایطی است که مؤلف کتاب «ساخت ‌یابی نهاد زندان از مشروطه تا پایان پهلوی اوّل» تلاشی دگرگون برای مواجهه با مسأله‌ی زندان را به نمایش می‌‌گذارد.

0
1398/09/17

گفت‌وگو با‌ پرامودیا آنانتا تور،‌ نویسنده‌ی چهارگانه‌ی بورو

«زمین ابنای بشر» و «فرزند تمام ملل» نوشته‌ی پرامودیا آنانتا تور دو رمان از «چهارگانه بورو» هستند که با ترجمه‌ی تهمینه زاردشت در نشر آگه منتشر شده‌اند. گفتگوی نشریه‌ی «کنتمپرری ایژیا» با این نویسنده نیز ترجمه شده و روزنامه‌ی «شرق» آن را به چاپ رسانده است.

0
1397/11/07

گزارش وضعیت اقشار آسیب‌پذیر

". . . اگر نيك بنگريم، در پيرامون آن‌چه در تصور عمومی، نسبت به مسائل اجتماعی رايج است، مثل فقر، بی‌كاری، طلاق، اعتياد، تورم، نابسامانی اجتماعی (بی‌قانونی)، تبعيض‌های قومی، طبقاتی، مذهبی، جنسی و سنی، اول اين‌كه، اين‌ها نتيجه‌ی آگاهانه‌ی كار يك شخص يا يك نهاد نيستند و همگان به نسبتی در ايجاد و شيوع آن‌ها مقصرند

0
1397/11/07

ايدئولوژی برنامه‌ی درسی و جامعه‌شناسی

يکی از مهم‌ترين تأثيرهای ايدئولوژی و برنامه‌ی درسی انتقالِ تمرکز مطالعات آموزش انتقادی از دغدغه‌ی نسبتاً محدود «محتوا»ی برنامه‌ی درسی به تحليل صورت يا فرمِ آن بود. نه اين‌‌که آن‌چه در برنامه‌ی درسی گنجانده می‌شود